İngiltere’de Nasıl Şirket Açılır? Minimum Yatırım Maliyeti Nedir?

İngiltere para biriminin değerli olması ve insanların döviz olarak gelir elde etmek istemesi son zamanlarda markaların/kişilerin İngiltere’ye olan ilgisini artmasının sebeplerinden biri. İngiltere’de şirket açmak, ürün satışı yapmak sandığınız kadar zor bir işlem değil.

Türkiye’de bir şirketiniz var ve online olarak ürünlerinizi satıyorsanız İngiltere’de de bunu yapabilirsiniz. Öncelikle İngiltere’de bir şirket açmanız gerekmektedir. İngiltere’de şirket açabilmek için de herhangi bir yatırım maliyeti/sermaye sınırı yoktur. Bir muhasebe şirketi ile anlaşarak çok uygun fiyatlara İngiltere’de sermaye sınırı olmadan şirket açabilir ve ürünlerinizi satabilirsiniz.

Oldukça kolay bir işlemdir şirket açmak . Homeoffice üzerinden bir form doldurarak şirketinizi açabilirsiniz. Ancak iş kollarını seçmek bazı durumlarda zor olabiliyor. Bu nedenle bir muhasebe şirketine ihtiyacınız olacaktır. Hem iş kolu seçmek hem de İngiltere içerisinde bulunan bir işletme adresi girebilmeniz için Muhasebe şirketi ile çalışmanız gerekir.

Öncelikle yapmanız gereken şey; bir muhasebe şirketi ile anlaşarak şirketinizi açmak. Limited şirketi açmanızı tavsiye ederim. Şirketinizi kurduktan sonra sanal pos ve kargo anlaşmalarınızı yapmanız gerekmektedir. (Sanal pos, kargo anlaşmaları gibi konuları daha sonraki yazımda detaylı olarak anlatacağım) Ardından internet sitenizden ya da pazaryerleri aracılığı ile ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

Diğer ülkere göre avantajı; Yıllık cironuz 85K sterlin altında ise KDV ödemezsiniz. Bir çok ülkede şirket kurulduğu andan itibaren KDV’ye tabi tutulursunuz ancak İngiltere’nin yeni kurulan işletmeleri desteklemek için böyle bir sınırlama getirilmiştir.

Sektörünüze göre İngiltere’de hedef kitlenizi araştırmalı ve buna uygun pazaryerlerine giriş yapmalısınız. İnternet’te hedef pazarınızla ilgili çok detaylı bilgiye erişebilir ve hedef kitlenizi araştırabilirsiniz.

İngiltere’ye E-İhracat Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

  • Birleşik Krallık’ta moda ve spor malzemeleri gibi ürünler e-ticarette en popüler ürün kategorileridir. Bunu seyahat ve ev eşyaları kategorileri takip ediyor. Diğer popüler ürün kategorileri ise film, müzik, kitap ve dergilerdir.
  • İngiltere’de moda harcamalarının yüzde 70’ten fazlası online alışveriş ile yapılıyor.
  • Statista 2022 verilerine göre Birleşik Krallık’ta en popüler ödeme yöntemi %49 ile PayPal ödeme yöntemidir ve bunu %37 ile kredi kartı / banka kartları takip etmektedir. Bu nedenle İngiltere’de şirket kurmanız oldukça önemli çünkü; PayPal’i kullanabilmeniz için İngiltere’de bir şirketinizin olması gerekmektedir.
  • İngiltere’de kargo gönderim ücretleri ürününüzün ağırlığına ve anlaşacağınız kargo şirketine göre değişmektedir. DPD, Royal Mail ve Hermes(Yeni adıyla Evri) en çok kullanılan kargo şirketleridir.
  • Birleşik Krallık’a e-ihracatta gümrük vergisi muafiyeti vardır.

Birleşik Krallık pazarına açılma, Fulfilment, Gümrük vs konularında daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress, Shopify ve Yurtdışı E-ihracat dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen