Neden UK Pazarına E-İhracat Yapmalıyım?

Birleşik Krallık E-Ticaret
Birleşik Krallık E-Ticaret pazarına açılma

E-Ticaret Sektöründe UK Pazarına Açılmak Sandığınız Kadar Zor ve Tefferruatlı Değil!

Son zamanlarda Türkiye’de bir çok markanın e-ihracat yapmak istediğine şahit oluyorum. Ekonomi ve kur farkları göz önüne alındığında en mantıklı yöntem yurtdışına açılmak olacaktır. Ve hali hazır da ürün satan bir marka iseniz muhakkak yurtdışı pazarına açılmalısınız.

Gözlemlediğim kadarıyla markaların başlangıç noktası genel olarak ya Almanya oluyor ya da Almanya pazarı hedefleniyor. Türkiye’deki markaların Birleşik Krallık pazarına açılmakta bazı endişeleri olduğunu gördüm. Bu endişeleri ortadan kaldırma adına birkaç veri paylaşmak istedim.

İstatistiklere göre, Birleşik Krallık, 2021’de 118 milyar ABD doları gelirle e-ticaret için dördüncü en büyük pazar olmuştur ve bu durum Birleşik Krallık’ı, Almanya’nın önüne ve Japonya’nın arkasına yerleştirir ki sıralama Çin, Amerika, Japonya ve Birleşik Krallık olarak devam eder. 4.büyük pazar olması Birleşik Krallığa daha da önemli kılar.

Birkaç madde de UK Pazarına açılmanın faydaları;

  1. Türkiye ile arasındaki e-ticaret anlaşması gereği gümrük vergisi ödemeden ürünlerinizi UK pazarına getirip satışını yapabilirsiniz.
  2. E-ticaret alanında 4. büyük pazardır.
  3. İngiltere e-ticaret pazarı %12’lik bir artışla 2021’de dünya çapındaki %29’luk büyüme oranına katkıda bulundu.
  4. 2020’de, Birleşik Krallık’taki insanların %87’si son 12 ay içinde çevrimiçi alışveriş yaptı ve bu oran son 11 yılda ülkedeki en yüksek çevrimiçi satın alma penetrasyon oranı haline getirdi.

(Bu rakamlar Statista verileridir) Yukarıdaki verilere bakacak olursak İngiltere pazarı e-ticaret için çok önemli bir pazardır.

Birleşik Krallık’ta ürünlerinizi satmak istiyorsanız öncelikle bir şirket açmanız tavsiyemizdir. Online ürün satın alan kullanıcıların büyük bir çoğunluğu ödeme kanalı olarak PayPal’i tercih etmektedir. Türkiye’de PayPal’in olmaması bu durumu zorlaştırmakta. Bu nedenle Birleşik Krallık’ta şirket açmanız avantajınıza olacaktır.

Ve İngiltere’de Fulfillment hizmeti veren bir şirket ile anlaşıp ürünlerinizi burada depolamanız kargonuzun daha hızlı kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Online alışverişlerde en önemli etkenlerden biri de hızlı kargo’dur.

Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Digivertex Fulfillment

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress, Shopify ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen