İlk Müşteriyi Nasıl Bulursunuz?

“Kendi İşimi Nasıl Kurdum?” isimli yazımı paylaştıktan sonra “Nasıl Müşteri Bulabilirim?”, “Siz Nasıl Buluyorsunuz Müşterilerinizi” gibi bazı sorular almaya başladım. Bunun üzerine de bu yazıyı biraz daha detaylandırmak istedim. Gördüğüm kadarıyla bu birçok insanın sorunu. Üzerine en çok zorlanılan konu. O yüzden kendim ilk müşterimi nasıl buldum konusuna biraz değinmek ve kendi tecrübelerimden bahsetmeye karar verdim. Belki sizin için faydalı olur.

Keyifli okumalar…

Açıkcası benim içinde işin en zor tarafı bu oldu. Freelance çalışmaya karar verdim ama müşterilerimi nasıl bulacağım?

Ayvalık gibi küçük bir kasabaya yerleşmiştik ve buradan yeni müşteriler bulmak çok daha zormuş. İstanbul’da yaşarken,  yaşadığım yerden dolayı zorluk olmayacağını düşünüyordum. Ama oluyormuş.  Sizinle yüz yüze görüşmek istiyorlar ama bir anda gidip görüşemiyorsunuz. İstanbul’da yaşamıyorsanız benim gibi küçük bir şehirde yaşıyorsanız işiniz 2 kat daha zor.  

Kendi tecrübelerimden yola çıkarak ilk müşterinizi nasıl bulacağınızdan maddeler halinde bahsetmek istiyorum.

 1. Öncelikle ve en önemlisi de yapmak istediğiniz işinizle ilgili sosyal medya hesapları açın ve sürekli içerikler hazırlayıp paylaşımlar yapın.  Bunu 1 sene boyunca pes etmeden, devamlı yapmaya devam edin. 1 sene sonunda neler kazandırdığını sizde göreceksiniz 🙂
 2. Kendinize bir mail formatı hazırlayın. Ulaşmak istediğiniz şirketlerin listesini yapın. Ve onlara mail atmaya başlayın. Eğer şirketlerin kurucularına, sahiplerine veya yöneticilerine ulaşabilirseniz çok daha iyi olur. Mail adreslerini nasıl bulacağınıza dair iki uygulamadan bahsedeceğim.
  • Hunter.io isimli internet sitesinden şirket adını yazarak mail adreslerine ulaşabiliyorsunuz. 50 aramaya kadar ücretsiz. 50 aramadan sonra ücretlendiriliyor.
  • Bir diğeri ise chrome eklenti olarak yükleyebileceğiniz Clearbit Connect – Supercharge Gmail eklentisi.  Kullanımı kolay, yanlış hatırlamıyorsam ya 100 aramaya kadar yada 1000 aramaya kadar ücretsiz.
 3. Maillerinizde dikkat çekici başlık kullanın ve fazla detaya inmeden kısa bir açıklama yazın.  Mail içeriğinde portföyünüz ve size ait bir siteniz varsa onun linkini de muhakkak ekleyin.
 4. İngilizceniz varsa sadece Türk şirketleri ile yetinmeyin. Muhakkak Yurtdışındaki şirketlerle de irtibata geçin. Mailler atın, LinkedIn üzerinden mesajlar gönderin.
 5. LinkedIn hesabınız muhakkak olsun. Profilinizi düzenleyin. LinkedIn üzerinden içerikler paylaşıp mümkün olduğunca aktif olun, etkileşimde kalın.
 6. Listesini yaptığınız olduğunuz şirketlere LinkedIn üzerinden de ulaşabilir. Kurucularına mesajlar göndererek işinizden bahsedin. LinkedIn’in inanılmaz fırsatını görebileceksiniz. Müşterilerimin çoğunu LinkedIn üzerinden buldum. Çok büyük bir nimet. Bunu muhakkak değerlendirin.
 7. Direk Call yönetimi benim kullandığım bir yöntem değil. Çünkü; kurucuya ulaşamayabilir, görüşme için uygun olmayabilir. Siz isterseniz deneyebilirsiniz.
 8. Hiç portföyünüz yoksa başlangıçta çok uygun fiyatlara iş yapabilir ya da ücretsiz birkaç iş yapabilirsiniz. Bu size deneyim ve portföy katacaktır. Birçok firma sizden portföyünüzü isteyecektir. Bu sorunu bu şekilde çözebilirsiniz.
 9. Fiverr, Bionluk, Upwork benim çok önerdiğim platformlar değil. Çünkü; Bu platformlar üzerinden size iş gelmesi bir hayli uzun sürecektir. Yorum ve puanınızın olması lazım size iş gelmesi için. Bu da bu platformlardan dönüş almanızı uzatır. Ama başlangıç olarak hesabınızı oluşturabilir, deneyebilirsiniz.
 10. Fiverr, Bionluk, Upwork benim çok önerdiğim platformlar değil. Çünkü; Bu platformlar üzerinden size iş gelmesi bir hayli uzun sürecektir. Yorum ve puanınızın olması lazım size iş gelmesi için. Bu da bu platformlardan dönüş almanızı uzatır. Ama başlangıç olarak hesabınızı oluşturabilir, deneyebilirsiniz.

Sorularınız olursa aşağıya yorumlarınızı bırakabilir ya da direk benimle iletişime geçebilirsiniz 🙂

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen