Lookalike Audience(Benzer Hedef Kitle) Nedir? Nasıl Reklama Çıkılır?

Dijitalde reklam vermek her ne kadar kolay gözükse de teknik bilgi gerektiren ve profesyonellik isteyen bir süreçtir.

Bunun için hem markayı hem de hedef kitleyi doğru analiz etmek çok önemlidir. Marka doğru anlaşılmaz ise ve hedef kitle doğru analiz edilmez ise reklam bütçenizi çöpe atmış olacaksınız. Bu nedenle marka ve hedef kitle doğru analiz edilmeli ve doğru reklam stratejileri ile ilerlenmelidir.

Bunun içinde satışlarınızı arttırmanızı sağlayacak önemli reklam türü olan Lookalike Audience(Benzer Hedef Kitle) konusundan bahsetmek istiyorum.

Lookalike Audience(Benzer Hedef Kitle) Nedir?

İnternet sitenizi ziyaret eden mevcut ziyaretçilerinize, takipçilerinize, sayfanızı beğenen kitlelere benzer hedef kitle diyoruz. Facebook bu kişileri size sunar.

Benzer hedef kitle reklam modeli ile web sitenizi inceleyen, ürününüzü inceleyen, sepete ekleyen yada satın alan, Instagram ve Facebook’ta sayfanızla etkileşime giren kişilere benzeyen kitlelere ulaşabilirsiniz. 

Lookalike Audience(Benzer Hedef Kitle) Nasıl Oluşturulur?

Business Facebook hesabınızı giriş yapıp Audiences(Hedef Kitleler) kısmına tıklayın. Ardından Lookalike Audience(Benzer Hedef Kitle) seçin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Lookalike Audience(Benzer Hedef Kitle)

Öncelikle Benzer hedef kitlenin kaynağını seçeceksiniz. Yani; hangi kitlenin benzer hedef kitlesini almak istiyorsanız onun seçimi yapacaksınız.(Facebook açıklaması: Seçtiğiniz kaynak, benzer özellikleri paylaşan kişileri bulmak için kullanılacaktır.)  Ardından Lokasyon seçimi yapılacak. Son olarak hedef kitlenin boyutu seçimi yapılacak.

Burada size tavsiyem mevcut hedef kitlenize benzer %1 değerini seçmeniz olacaktır. Daha fazlasını da seçebilirsiniz. Ancak yüzde sayısı ne kadar artarsa hedef kitlede hedef sapması o kadar fazla olur. %1 en iyi hedef kitledir. Ardından Kaydet demeniz yeterli olacaktır. Böylece Lookalike Audience (Benzer Hedef Kitleyi) hazırlamış oluyorsunuz.

NOT: Hedef kitlenizin Facebook tarafından oluşturulması biraz zaman olacaktır. Hedef kitleniz hazır olduktan sonra reklama çıkabilirsiniz.

Nasıl Reklama Çıkılır?

Hedef kitleniz oluşturulduktan Lookalike Audience(Benzer Hedef Kitle) seçip sonra aşağıdaki ekran görüldüğü gibi Create Add(Reklam Oluştur) seçeneğine tıklayarak reklamınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Ardından diğer reklamları girerken yaptığınız tüm işlemleri yapıyorsunuz. Böylece Lookalike Audience(Benzer Hedef Kitle) ile bir reklam oluşturmuş olacaksınız.

Sorularınız olursa aşağıya yorumlarınızı bırakabilir ya da direk benimle iletişime geçebilirsiniz 🙂

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen