Facebook Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılmalıdır?(Detaylı Anlatım)

Herkese Merhaba! Umarım keyifli bir hafta geçiriyorsunuzdur.

Daha önce hedef kitle istatistikleri ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazımda biraz daha derine ineceğiz.

Başarılı bir pazarlama çalışmasının sırrı, hedef kitlenizi tanımaktır. Hedef kitlenizi iyi tanımanız ürününüzün veya hizmetinizin satılmasının önünü açacaktır. Ürünün ya da hizmetin satılmasının en önemli noktası bana göre satışa odaklanılmaması, hedef kitleye odaklanılmasıdır. Bir şey satmaya çalışmayın. Sadece o ürüne/hizmete neden ihtiyacı var onu anlatın.

Sunduğunuz hizmetin ya da sattığınız ürünün iyi olması, müşterilerinizi ne kadar tanıdığınıza bağlıdır. Facebook reklamlarınız da dönüşümleri artırmak için; öncelikle iyi bir kitle analizi yapıp, ardından doğru hedef kitleyi oluşturmalısınız.

Eğer amacınız sadece potansiyel müşterilerinizi websitesinize çekmek değil ise, aynı zamanda onları gerçek alıcılara dönüştürmek istiyorsanız hedef kitlenizin kim olduğunu bulmanız gerekir. Odak noktanız burası olmalı. Bu hedef kitlenin ne istediğini, satın alma kararlarını nasıl verdiklerini ve sorunlarını bulmak gerekir. Her şey hedef kitleniz ile bağlantı kurmakla ilgilidir.

Şimdi Facebook reklam bütçenizi daha verimli kullanmak ve reklam maliyetinizi düşürmek için doğru Facebook hedef kitle analizi nasıl yapılmalı bu konuya değinmek istiyorum.

Facebook Hedef Kitle Oluşturma

Business Manager hesabınıza giriş yapıp Business Tools(Araçlar) kısmından Audience Insights(Hedef Kitle İstatistikleri) bölümüne gidin. Aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır karşınıza.

Hedef Kitle Analizi

Ardından hedef kitlenizin Lokasyon, Yaş, Cinsiyet bilgilerini girdikten sonra merkez bir hedef kitle belirliyorsunuz. En az 30K’lık bir hedef kitle olmalı merkez hedef kitleniz.

Örneğin; Spor ürünleri satan bir firma olduğunuzu varsayalım. Merkez hedef kitleniz de Protein Bar olsun. Interests(İlgi Alanları) kısmına Protein Bar yazıyorsunuz. Merkez hedef kitlenizin hedef boyutu min 30K – max 1M olsun. Çünkü; daha fazlası spesifik olmayacaktır.

Hedef Kitle Analizi

Merkez hedef kitlenizi belirledikten sonra Interests kısmına hedef kitlenizin ilgi alanını girdiniz(örnek protein bar). Ardından Page Likes(Sayfa Beğenmeleri) kısmına tıklayın.

Hedef Kitle Analizi

Relevance(Alaka), Affinity(Yakınlık) değerlerine ve sayfalara bakarak size en uygun sayfaları Facebook reklamlarınızda hedefleyebilirsiniz. Affinity(Yakınlık) değeri diğer sayfalara oranla 2296 kat daha ilgi alanınıza yakınlığını gösterir. Yani; GymQueen sayfası Protein Bar hedefimize 2296 kat daha yakın bir kitle olduğu için bu sayfayı beğenen kişileri hedefleyebiliriz.

Ve son olarak Activity(Hareketler) kısmında kişilerin dijital hareketleri, kullandıkları cihazları, aktiflik durumlarını ve etkileşime girme olasılıklarını detaylı inceleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin daha önceki yorum, etkileşim ve sayfa beğenme gibi alışkanlıklarını da muhakkak kontrol edin. Buradaki veriler düşük ise hedef kitleniz ne kadar iyi olursa olsun kişi başına maliyetiniz çok yükselecektir.

Hedef Kitle Analizi

Sorularınız olursa aşağıya yorumlarınızı bırakabilir ya da direk benimle iletişime geçebilirsiniz 🙂

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen