Facebook & Instagram Shopping ile Retargeting Olarak Hedefleme

Herkese merhaba 👋 Business Manager’a yeni bir reklam türü geldi. Bende bugün size Özel Hedef Kitleler kısmına gelen bu reklam türünden biraz bahsetmek istiyorum.

Bildiğiniz gibi Business Manager’da reklam verirken Özel Hedef Kitleler kısmından sosyal medya hesaplarımızla etkileşime geçen, websitemizi ziyaret eden, uygulamamızı daha önce incelemiş olan ya da sosyal medya hesaplarımızda paylaştığımız videoları izleyen kitlelere retargeting(yeniden hedefleme) ve lookalike reklamları çıkabiliyorduk.

Özel Hedef Kitleler

Şimdi ise bu kısma yeni gelen Shopping reklam türü ile Facebook ya da Instagram’da bulunan ürünlerinizi görüntüleyen, sepetine ürün ekleyen ve ürün satın alan kitlenizi de hedefleyebileceksiniz.

Önemli: Bu özelliği kullanabilmek için Facebook ve Instagram’daki Shop özelliğinin aktif olması gerekmektedir.

Instagram Alışveriş özelliğinin nasıl açılacağını daha önce yazmıştım. 👇 Henüz alışveriş özelliğini açmadıysanız aşağıda yer alan linkteki yazıyı öncelikle okumanızı tavsiye ederim.

Instagram Alışveriş Özelliği

Peki, Facebook & Instagram Shopping Hedef Kitlesini Nasıl Oluşturabiliriz?

Adım adım maddeler halinde Shopping hedef kitlesinin nasıl oluşturulacağını anlatacağım;

  1. Facebook Business Manager hesabınıza giriş yaptıktan sonra Hedef Kitleler(Audiences) alanına girin.
  2. Hedef Kitleyi Oluştur(Create Audience) seçeneğine tıklayın ve açılan pencereden Alışveriş(Shopping) seçeneğine tıklayın.
  3. Facebook sayfanızı yada Instagram sayfanızı seçin. Önemli olan her iki tarafta da Shop(Alışveriş) özelliğini aktif olmasıdır.
  4. Ardından ürünlerinizi görüntüleyen, sepetine ürün ekleyen ya da ürün satın alan kitlelerden hangisini hedeflemek istiyorsanız onu seçin. Son 365 güne kadar hedefleme yapabiliyorsunuz.
  5. Son olarak kampanyanızın adını girip, hedef kitlenizi oluşturuyorsunuz.
Custom Audience

Artık retargeting ve lookalike reklamlarınızda bu hedef kitleyi kullanabilirsiniz. İstatistiklere göre retargeting reklamları dönüşüm oranlarınızı %70 oranında etkiliyor. Bu yüzden satışlarınızı arttırma adına retargeting reklamlarını muhakkak kullanılmalısınız.

Sorularınız olursa aşağıya yorumlarınızı bırakabilir ya da direk benimle iletişime geçebilirsiniz 🙂

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen