Facebook Algoritması Nedir? Nasıl Çalışır?

Bütün hareketlerinizi analiz edebilme yeteneğine sahip olan bir sistemden bahsedeceğim. Bu Facebook Algoritması. Mesajlaşırken kullandığınız kelimelerden psikolojinizi analiz edebilen bir sistem. Duygu durumunuzu, hoşlandığınız şeyleri, ilgi alanlarınızı gibi birçok bilgiyi analiz edebiliyor. İçerisinde 2 milyardan fazla kullanıcının verileri mevcut. Bu kadar bilgiyi içerisinde barındıran ve analiz edebilen başka bir platform henüz yok.

Bütün hareketleri gözlemleyebilen ve yorumlayabilen bu sistem hazırladığımız reklamlar hakkında da karar verebilme yetkisine sahip. Yani; hangi reklam daha fazla kişiye ulaşsın, hangisi daha fazla etkileşim alsın, hangi reklam videosu viral olsun, hangi reklamın dönüşümü daha iyi olsun gibi birçok duruma karar verebiliyor. İnanılmaz bir güç bu. Beni sanırım bu nedenle bu kadar çok heyecanlandıran başka bir platform yok, şimdilik 🙂

Facebook-Instagram reklam performansının %80-%90 oranı algoritmanın yetkisine bağlı. Biz reklamcılar olarak çok küçük bir yetkiye sahibiz. Bu yüzden algoritmanın mantığını anlamalı ve reklamlarımızı buna göre hazırlamalıyız ki reklam dönüşlerimiz iyi olsun.

Reklam performansı neye göre değişiyor, nasıl bir reklam metni ya da reklam görseli-videosu hazırlarsak iyi sonuçlar alırız, reklamlarımız nasıl daha fazla kişiye ulaşır, öncelikle bunları anlamamız gerekiyor. Eğer bunları anlayabilirsek algoritmanın mantığını çözmüş oluruz.

Peki, Facebook Algoritması Ne İstiyor?

Facebook içerisinde yer alan kullanıcılarının iyi vakit geçirmesini istiyor. İyi vakit geçirsin ki Facebook da daha fazla zaman harcasın. Bu da facebook’un kazanması demektir 🙂 Algoritma, doğru kitleye doğru zamanda doğru mesajın iletilmesini istiyor. Postlarınızda ilk bir saat oldukça önemli. İlk bir saat içerisinde postunuz ne kadar etkileşim alırsa facebook postunuzun beğenildiğini düşünerek daha fazla kullanıcıya gösterir.

Yani; ne kadar fazla tıklama, beğeni, paylaşım alırsanız Facebook postunuzu daha fazla kullanıcıya gösterir. Aynı mantık reklam postlarınız içinde geçerlidir.

Yapılması gereken algoritmanın yapısını çözmektir. Doğru ürünü, doğru zamanda, doğru kitleye göstermektir. Hedef kitlenizin iyi vakit geçirmesini sağlayın.

Facebook algoritmasının çalışma prensibi şu şekildedir;

  • Reklam postunuzu hazırlayıp facebook onayına gönderirsiniz.
  • İnceleme sonucunda eğer herhangi bir hata yoksa facebook reklamınız onaylar.
  • Kullanıcılar reklamınız ile etkileşime geçmeye başlar. Algoritma reklamınızla etkileşime geçen kullanıcıları analiz eder, demografik yapılarını inceler.
  • Ve bu analiz sonucunda aynı demografik yapıya kullanıcıları tespit edip sadece o kitleye reklamınızı gösterir.

Bu nedenle hedef kitlenizi iyi analiz etmeli ve doğru kitleye ulaşmalısınız.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen