Marka ve İşletmelerin Reklam Verirken Yaptığı 5 Önemli Hata

Marka ve İşletmelerin Facebook ve Instagram reklamı verirken yaptıkları 5 hataya değinmek istedim. Bunları satışlarınızın artmasına engel olurken maddi olarak da kayıp yaşamanıza sebep olacaktır.

O yüzden oldukça önemli olan bu 5 yönteme dikkatinizi çekmek istiyorum. 👇 Sizin için bu konuya dair kapsamlı bir rehber hazırladım. 👇

  1. Hedef Kitleyi Analiz Etmeme; Bu karşılaştığım en büyük hatalardan biri. Reklama çıkmadan önce hedef kitlenizi iyi analiz etmeniz gerekir. Neyi seviyorlar, ne okuyorlar, problemleri ne gibi detaylı analiz edilmesi gerekir.
  2. Instagram Üzerinden Reklam Verme; Instagram üzerinden reklam verdiğinizde detaylı hedefleme yapamazsınız. Ürününüzle ilgili olmayan kitleye reklamınızı gösterir, boşuna reklam bütçesi harcamış olursunuz.
  3. Reklamlara Duygusal Yaklaşım; Bu biraz komik gelebilir 🙂 Ancak önemli bir konu. Tıklamalarım çok iyi, reklamım devam etsin demek oldukça yanlış. Reklamlarınıza kesinlikle duygusal yaklaşmamalısınız. Eğer verimsiz bir reklam ise reklamı kapatın, boşuna reklam bütçesi harcamayın.
  4. Reklam Sonuçlarının Analiz Edilmemesi; Çok sık denk geldiğim bir durum. Reklam bitince yeniden reklam oluşturuluyor. Ancak reklam sonuçlarınızı detaylı analiz etmelisiniz. Reklam verimli mi, Ne kadar gösterim almış, ne kadar tıklama almış, sonuç başına ücret, cpm-cpc ücreti, sepet başına ne kadar ücret ödemişsiniz, hangi şehirlerden gelmiş, cinsiyet vs gibi sonuçların detaylı analiz edilmesi gerekir. Bu da size hedef kitleniz hakkında bilgi verir.
  5. Reklam İçeriklerinin Sürekli Aynı Olması; Aynı reklam metni, aynı reklam görseli/videosu ile reklama çıkılmamalı. Reklam metinleri, görseli/videosu, hedef kitleniz farklı olmalı. Birden fazla reklam içerikleri oluşturulup test edilmeli.

BONUS: Reklam verirken yapılan 5 önemli hatayı ele almak istedim ancak bir tane daha yapılan önemli hatayı bonus olarak eklemek istiyorum. Çünkü; bence oldukça önemli bir konu. Reklam verirken kesinlikle BENCE dememelisiniz! Bence şu yaş grubuna çıkalım, bence şu kadar bütçe harcayalım, bence sadece şu şehir’e çıkalım gibi bence’lerle reklam verilmemeli. Test edin arkadaşlar! Muhakkak test reklamlarınızı verin! Sonuçlarına göre analiz yapabilir. Duruma göre hareket edebilirsiniz böylece.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen