Instagram’da Ürününüzü veya Hizmetinizi Neden Satamıyorsunuz?

Maddeleri tek tek incelemeden önce en önemli etken hedef kitlenizi iyi analiz etmektir. Sorunlarını, ihtiyaçlarını, zevklerini, ilgi alanlarını vs gibi bir çok etkene hakim olmanız oldukça önemli.

Sektöre göre değişmekle birlikte gözlemlediğim 4 önemli maddeyi aşağıda sizinle paylaşmak istedim.

1.      Birçok firma ya da şahsın yaptığı hatalardan biri tüm postların satış odaklı tasarlanmış olması. Sürekli satış odaklı ve promosyon, indirim içeren paylaşımlar yapmanız hedef kitlenizi sıkacak ve sizi takipten çıkarmasına sebep olacaktır.  Instagram’ın amacını unutmamalıyız. İnsanlar eğlenceli, eğitici ve bilgilendirici bulduğu postlarla daha çok etkileşime geçer. 80/20 kuralını uygulamanızda fayda var. Postlarınızın %20’ini satış odaklı, %80’ini eğlendirici, eğitici içeriklerden oluşturun.

2.      Herkese her şeyi satamazsınız. Hedef kitlenizi iyi analiz edin. Ürününüz ile kimler ilgileniyor, ilgi alanları nedir, sorunları nedir, ürünleriniz hedef kitlenizin hangi sorunlarını çözüyor gibi etkenleri belirleyin.

3.      Fake takipçi satın almak. Instagram algoritması takipçilerin sahte olduğunu ayırt edebiliyor. Bu da etkileşim oranlarınız düşmesine, keşfet sayfasına çıkmanızı neredeyse imkansız hale getirecektir. Takipçinizin artmasını istiyorsanız ya reklama çıkın ya da insanları postlarınızla eğlendirmelisiniz.

4.       Hedef kitlenizle sürekli iletişim halinde kalın. Yorumlara muhakkak cevap vermelisiniz. Yorumlara hızlı dönüş yapmanız kişinin kendisini özel hissetmesine ve onunla ilgilendiğinizi görmesine neden olacaktır. Herkese aynı cevapları kopyala yapıştır yapmaktan da kaçınmalısınız.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen