Hedef Kitle İstatistikleri Nedir?

Hedef Kitle İstatistikleri(En Etkili Hedef Kitle)

Hedef kitle istatistiklerindeki asıl önemli kısım burada görülen bütün bilgiler Facebook’un database’inde yer alan bilgilerdir. Hedef Kitle İstatistikleri, hedef kitlelerinizi karşılaştırabilmeniz, kampanyalarınızı planlayabilmeniz ve alakalı reklamlar oluşturabilmeniz için hedef kitlenizle ilgili verileri gösterir.

Yaş, Cinsiyet, Konum, Dil, İlgi Alanları vs gibi birçok alandan hedef kitleleri belirliyoruz.

Hedef kitlenizin ilgi alanını belirledikten sonra demografik olarak yaş aralığını inceleyebiliyoruz. En doğru Yaş alanına bu kısımdan ulaşıp hedef kitleyi buna göre belirleyebiliriz.

Hedef kitleyi daha da daraltmak adına Konum kısmından Seçilen hedef kitleye göre, ilgi alanına göre en çok ilgilenen şehirleri görebilmemiz mümkün. Bu kısımdan da Şehir Hedeflemesini yapabilirsiniz.

Tüm bunları Facebook Hedef Kitle İstatistikleri kısmından yapıyoruz.

Hedef Kitle İstatistikleri

Hedef kitlenizin ilgili alanlarını belirleyebilmek için Sayfa Beğenmeleri kısmına bakalım. Tabi bu kısmı yapabilmek için önce bir ilgi alanı belirlemeniz gerek. Örneğin; Avcılık, Dağcılık vs.. gibi. Sayfa Beğenmeleri kısmında hedef kitlenizin en çok ilgilendiği sayfaları görebilir ve bu sayfaları hedefleyerek reklamınıza çıkabilirsiniz.

Sayfa beğenileri kısmından hedef kitlenizin en çok ilgilendiği sayfaları bulduktan sonra o sayfaları reklama çıkmadan önce incelemenizi tavsiye ederim. Sayfadaki beğenilere göre etkileşimi ne kadar iyi kontrol edebilirsiniz. Örneğin; Balıkçılıkla ilgili bir sayfanın 700K takipçisi, Beğenisi olduğunu varsayalım. Paylaşımlarından beğeni sayısı eğer 200- 500 kişiden oluşuyorsa etkileşimi az olduğu için bu sayfa tercih edilmemeli.

Hareketler kısmından mobil’den mi daha fazla etkileşim alınıyor yoksa desktop’tan mı bunun incelemelerini yapabilir hedef kitleyi daha da daraltabilirsiniz. Belirlediğimiz Hedef kitleyi Kaydet dediğinizde sonraki reklamlarınızda kullanabilirsiniz.

Facebook’ta satışlar açık arttırma yöntemiyle yapılmaktadır. Sayfa Beğenmeleri kısmında Beğenilen sayfalara göre kitle belirlememizin sebebi Avcılık yazıp ilgi alanına göre reklam çıkmamıza göre daha avantajlıdır. Bu da daha fazla maliyet ve daha fazla zaman kaybı demektir. Hedef Kitleyi daraltmak başarısız reklam girme olasılığını düşürüyor.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen