Facebook Retargeting Nedir? Neden Gereklidir?

Facebook Retargeting (Yeniden Hedefleme)

Sadece Facebook için değil Reklam verilen tüm mecralar için geçerlidir. Ama Facebook kısmını ele alacağız.

Retargeting elimizde bilgilen olan sitemize gelmiş veya sitemizle yada reklamlarımızla etkileşimde bulunmuş insanlara tekrardan reklam göstermek anlamına gelir. En basit tanımı bu şekildedir. Ve tabi işin iç yüzü biraz karışık ve oldukça detaylı bir alan. Tecrübe edinerek kendimizi geliştirebileceğimiz bir alan. Pikselinizi uygun bir duruma getirmediğiniz sürece ne yazıkki pek bir anlamı olmayacaktır. Retargeting yapabilmemiz için elimizde potansiyel bir kitle olması gerekiyor.

Siteye gelip ilk seferde alışveriş yapanların oranı %3. Yani sitenize ilk seferde gelenlerin alışveriş yapmama oranı %97’dir. Bu da oldukça yüksek bir rakam. Bu nedenle Retargeting oldukça önemli bir konudur.

Pixel kodumuz sayesinde sitemize gelen etkileşimde olan müşterileri kaydetmiş oluyoruz. Kaydettiğimiz müşterilere Retargeting yaparak satış olasılığını arttırmış oluyoruz.

İstatistiklere göre insanların %38 için müşteri yorumları çok önemli iken sadece %2’si için hiç önemli değil. Bu nedenle Facebook’da topladığınız yorumlarda satış için önemli bir etkendir.

Retargeting yapabilmek için Hedef Kitleler kısmına gelip Özel Hedef Kitle oluştur seçtiğinizde birkaç seçenek çıkacaktır. Çıkan seçeneklerin hepsiyle Retargeting oluşturabiliriz.

Retargetting

Diyelim ki bir ürünle ilgili reklamımız vardı. O ürünle sitemize yaklaşık 100 kişiyi çektik. Tabii bu rakam düşük bir rakam en az 1000 kişi olması gerek Retargeting yapabilmek için.  Müşteri Dosyası kısmına tıklıyoruz. Karşımıza bu şekilde birkaç seçenek gelecektir. Kendi dosyamızı buraya ekleyip o dosyayı Retargeting için kullanabiliriz.

İnternet Sitesi Trafiği kısmında ise sitemize yüklediğimiz piksel sayesinde sitemize giren kişilere Retargeting(Yeniden Hedefleme) yapabiliriz. Pikselimizi buradan görebiliriz. Altındaki seçenekler kısmından da çıkan sekmelere göre istediğimiz seçeneği seçip Retargeting yapabiliriz. Sekmelerde yer alan tüm internet sitesi ziyaretçilerini seçip gün sayısını arttırabiliriz. Yada Hariç Tut kısmını tıklayıp metrikleri istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Genelde kullanacağımız alan üst kısmı olacaktır.

Etkileşim kısmında ise bizim verdiğimiz reklam türüne göre o insanlara ulaşabiliyoruz. Video kısmı girdiğimiz video reklamlarına Retargeting yapabiliriz. Tam Ekran deneyim Facebook’ta canvas reklam modeliyle reklam oluşturduysanız onlar için Retargeting yapıyorsunuz. Facebook Sayfası sayfanızla etkileşimde olan insanları kapsıyor. İnstagram İşletme Profili yani reklam hesabınızla ilişkilendirdiğiniz İnstagram profilinizle etkileşimde olan insanları kullanabilirsiniz. Son olarak Etkinlik kısmı ise Facebook sayfanızda oluşturduğunuz Etkinliğe yanıt veren veya etkileşimde bulunan insanlara Retargeting yapabiliyorsunuz.

Retargeting kısmına gelebilmemiz için Facebook reklamları kısmını iyi anlamış olmamız gerekiyor. Oldukça önemli bir konudur.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen