Google Ads Yönetici Hesabı Nasıl Açılır?

Yeni hesap nasıl açılır konusunda girmeden önce Google’ın neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için öncelikle istatistiklere bir göz atalım.

  • Türkiye’de aylık trafiği 1.5 Milyar
  • Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru
  • Arama motoru pazarının %90’ına sahip
  • Google üzerinde yılda 2 trilyondan fazla arama yapılmakta
  • İnternet sitelerine trafiğin %44’ü Google üzerinden gelmekte
  • Ürün arama trafiğinin %35’i Google‘da başlıyor

Bu da bize Google içerisinde yer almanın ve Google reklamlarını kullanmanın önemi göstermektedir.

Yeni Yönetici Hesabı Açma

Google Adwords My Client Center şeklinde Google üzerinden arama yapıp çıkan sayfaya tıklayın, karşınıza çıkan ekrandan Yönetici hesabı oluştur seçeneğine tıklıyoruz ve karşınıza fatura adreslerini isteyen bir ekran gelecektir.

Google Ads

Gerekli alanları doldurduktan sonra “Gönder” butonuna tıklayın. Yönetici hesabınızı açmak bu kadar kolay 😊

Google Ads

Böylece Google Ads ile yönetici hesabınızı oluşturmuş olduk. Ardından reklamlarını yönettiğiniz hesapları buraya bağlayabilir ya da yeni reklam hesapları açabilirsiniz.

Yönetici hesabınıza yeni bir hesap eklemek için;

Aşağıda sırasıyla yapılacak işlemleri yazıyorum;

  1. Accounts (Hesaplar)
  2. “+” işaretine tıklayın ve Create a New Account(Yeni Hesap Oluştur) tıklayın
  3. Karşınıza çıkan ekranı doldurmanız gerekmektedir. Hesap adı, Tipi, Ülke, Saat Dilimi, Para Birimi alanlarını doldurduktan sonra Save(Kaydet) seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.
Google Ads

Diyelim ki kendi firmanız, markanız yada müşterinizin reklam hesabına erişmek istiyorsunuz yada yeni bir hesap açtınız bunu müşterinizle paylaşmak istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken Yine Accounts kısmına gelip ”+” işaretine tıklıyorsunuz ‘Mevcut Hesabı Bağla’ seçeneğine tıklayın ve açılan ekrana müşterinizin kimlik numarasını girip Gönder butonuna tıklıyorsunuz.

Google Ads

Tüm yapmanız gereken işlemler bu olacaktır.

Yönetici hesabınızı açtınız, içerisine yeni bir hesap oluşturdunuz ve müşterinizin hesabını bağladınız. Artık reklam vermeye başlayabilirsiniz 😊

Önemli Not: Yönetici Hesabı(MM) yada tekil bir hesap oluştururken Ülke, Saat Dilimi ve Para Birimleri kısımlarını doğru girmeniz oldukça önemli. Çünkü; daha sonra bunları değiştiremeyeceksiniz. O yüzden bu bilgilerin doğru girildiğinden emin olun.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen