Google Ads Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Öncelikle dijital pazarlamadaki en önemli nokta; Markaların veya şahısların kendilerini satış yaptıkları platforma göre değil hedef kitlenin bulunduğu platforma göre konumlandırmaları gerekir.

Yani; Öncelikle hedef kitleniz nerelerde vakit geçiyor? En çok hangi platformu kullanıyorlar? Bu konulara odaklanmalı ve platformu buna göre seçmelisiniz. Google konusuna girmeden önce bu konudan bahsetmek istedim.

Google Ads

Google Ads Çalışma Mantığı

Google, arama yapan (hedef kitlenize uygun) kişilere sizin reklamınızı gösterir.

Google, Reklamınızı Neye Göre Gösteriyor ?

  Aşağıdaki 3 maddeye göre reklamınız kişilere gösteriliyor. Bunlar;

  • Çerezler(bu çerezler sayesinde Google yaptığınız her şeyi takip ediyor. Hangi sitelere girdiğinizi, neleri arattığınızı, konumuzu vs sizinle ilgili birçok bilgiyi toplayıp buna göre ilgi alanlarınızı çıkarır.)
  • İlgi Alanları
  • Pazardaki Kitle

Avm mantığını düşünelim. Google, insanları kendi içerisine çekiyor, orada bir trafik oluşturuyor ve bu trafiği değerli hale getirip reklam verenlere bu kitleyi dağıtıyor ya da satıyor diyebiliriz.

Google Ads

Peki, Neden Google’ı Tercih Ediyoruz?

Çünkü; Doğru Kişiye Doğru Zamanda Doğru Kanaldan Doğru Mesajı veriyor!

Doğru Kişiden kastımız Google’da aramayı yapan kişidir. Doğru zaman; O aramayı yaptığınız süre, Doğru Kanal; Arama yapılan platform yani; Google, Doğru Mesaj ise; arama yapılan kelime, cümle yada terime göre reklam verenlerin yazdığı reklam metnidir.

Google, içerisinde milyarlarca insanın datasını barından bir platform. Yaptığınız arama ile ürünü satın alıp almayacağınızı dahi biliyor. Ürünü özelliklerine bakan kişinin kaç arama sonucunda ya da ne kadar süre sonra bu ürünü satın alıp almayacağını dahi tahmin edebiliyor. Bu inanılmaz bir güç. Bu nedenle Google’ı birçok şahıs yada firma tercih ediyor.

Türkiye’deki sitelerin ortalama %98’i adsense platformuna üye. Youtube, dünyanın en çok arama yapılan Google’dan sonra 2.arama motorudur.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen