Facebook Pixel Ne İşe Yarar? Neden Gereklidir?

FACEBOOK PİXEL NEDİR?

Facebook pixeli, web sitenize yerleştirdiğiniz bir koddur. Facebook reklamlarından dönüşümleri izlemenize, reklamları optimize etmenize, reklamlar için hedeflenen kitleler oluşturmanıza ve web sitenizde daha önce bir tür işlem yapmış olan kişilere yeniden pazarlama yapmanıza yardımcı olan verileri toplar. Kısacası facebook’un beynidir.  

Facebook Pixel

Böylece, Facebook reklam dönüşüm oranınızı artırmanıza ve daha iyi bir ROI elde etmenize olanak sağlar. Henüz Facebook reklamları kullanmasanız bile, Facebook pixelini hemen yüklemelisiniz. İlk Facebook reklamınızı oluşturmaya başladığınızda hemen veri toplamaya başlayacaktır.

Facebook Pixel, reklamınızı görüntüleyen kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini görmenizi sağlar.  Kullanıcıların eylemlerini mobil, tablet ve bilgisayar gibi tüm cihazlarda takip etmeniz mümkündür. Bir pixel oluşturup internet sitenizin ödeme sayfası, sepet sayfası, kayıt sayfası gibi sayfalarına ekleyerek detaylı analiz edebilir ve hedef kitlenizi bu bilgileri değerlendirerek optimize edebilirsiniz.

Facebook Pixel Ne İşe Yarar? Neden Gereklidir?

Quisque faucibus est purus, et gravida urna molestie eget. Suspendisse vel leo est. Duis blandit rhoncus nisi, eget tristique ex. Pellentesque habitant morbi tristique senectus.

Facebook Pixel
  • Conversion Tracking (Dönüşüm Takibi): Facebook reklamlarınızın sonuçlarının takibini yapabiliyorsunuz. Yani; Kaç kişi sepete eklemiş, Kaç satış olmuş, Kaç klik gelmiş vs gibi…
  • Optimizasyon Event Takibi: Burası Facebook’tan beklentinizi yansıtır. Facebook’tan istediğinizi ona Pixeliniz ile anlatıyorsunuz.
  • Retargeting (Tekrar Hedefleme): Satış oranlarınızı retargeting ile arttırabilirsiniz. Pixel olmadan retargetting yapılamaz. Pixel ile mağazanıza girenleri takip edebiliyorsunuz.
  • Lookalike (Benzer Hedef Kitle): Lookalike da Pixel olmadan yapılması mümkün değil. Facebook’un en önemli özelliğidir. Pixel sayesinde mağazanıza gelenlerin benzer ilgi alanlarındaki insanları bulmanıza yardımcı olur.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen