Funnel Marketing Sistemi Nedir?

Funnel Marketing, İşletmenize müşterileri çekmek ve satışa dönüştürmek için tasarlanmış bir sistemdir.

Funnel’ın ilk aşaması farkındalıktır. Belli bir problemi olan kişilerin ürününüz, şirketiniz veya markanız hakkında bilgi sahibi olduğu yer burasıdır. Funnel sisteminde bir landing page sayfanız olmalıdır. Organik yöntemlerle yada sosyal medya platformlarında çıktığınız reklamlar ile ilk kitleyi landing page sayfanıza çekersiniz. İlk adım, sitenize trafik almaktır. Landing page sayfanızın mantığı ise potansiyel müşterilerinizin tek bir noktaya odaklanmasını sağlar. Normal bir websitesi’nde dikkat dağıtıcı bir çok şey varken landing page ile tek bir noktaya odaklanılmasını sağlarsınız. Bir insanın ortalama dikkat süresinin 8 sn olduğunu varsayarsak landing page bu noktada oldukça etkilidir.

Funnel Marketing Sistemi Nedir?

Funnel sisteminde landing page sayfanızda insanların hayır diyemeyecekleri bir ürün olması gerekiyor. Ücretsiz bir e-kitap olabilir, kısa bir eğitim videosu olabilir yani; değerinin altında, dikkat çekici bir ürün olması gerekiyor. Bu sayede bir sonraki sayfanıza yönlendirip upsell yapabilirsiniz.

Funnel sistemi satış oranlarınızı arttırma da oldukça etkili bir sistemdir. Amerika’da çok aktif kullanılmasına rağmen ülkemizde henüz yeni yeni adı geçmeye başlamıştır. Sosyal Medya reklamları ile satışlarınızı arttırabilirsiniz ancak Funnel sistemi satışlarınızın daha da artmasını sağlar.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen