Sales Funnel Nedir?

Türkçe anlamı “huni’dir. Üst kısmı geniş, alta doğru daralan bu huni, dijital dünyada da bir şeyi anlatır.

Sales Funnel

10 kişilik bir potansiyel müşteriniz olduğunu varsayalım, çeşitli aşamalardan geçerek, bu sayı elenip 1–2 kişiye düşer. Funnel ile ürününüz ve hizmetinizle asıl ilgilenen kitleyi bulmuş olursunuz. Satış hunisi, satış funnelı olarak da sektörde telaffuz edilir.

Amerika’da çok sık kullanılmasına rağmen Türkiye ve Avrupa’da henüz bu kadar yaygın kullanılmıyor. Ancak bir ürün veya hizmet satıyorsanız Funnel sistemini muhakkak kullanmalısınız ki ürününüz ve hizmetinizle asıl ilgilenen kitleyi bulabilir ve satış oranlarınızı ciddi oranda arttırabilirsiniz.

Image for post
Sales Funnel

Sales Funnel Neden Gerekli?

Dijital ortamda bir ürün veya hizmet satmak istiyorsunuzdur funnel sistemini kesinlikle kullanmalısınız.

Potansiyel müşteriniz sitenize giriyor ve karşısına birçok bilgi çıkıyor. İnsanların dikkat oranlarının azaldığını da düşünecek olursak Funnel sistemi ile potansiyel müşterilerinizi tek bir ürün ve hizmete odaklamış oluyorsunuz.

Ayrıca sitenize giren ziyaretçileri, sepete ekleyenler, form dolduran, form doldurmayanlar, belirli bir sayfayı ziyaret edenler, iletişim sayfasına bakıp ürün veya hizmet satın almayanlar vb. şeklinde kategori yapabiliyorsunuz.

Çeşitli aşamalı bir sayfa hazırlıyorsunuz, insanların tek bir ürün ve hizmete odaklanmasını sağlıyorsunuz ve böylece her aşama da ne kadar kişi kalmış, kaş kişi diğer sayfaya geçiş yapmış, kaç kişi ürününüzü satın almış, kaç kişi videonunuz izlemiş vb şeklinde her sayfa için ayrıntılı analiz yapabiliyorsunuz. Ancak insanları bu sistemin içine çekebilmek içinde ilk anda ilgilerini çekecek bir şeyler vermelisiniz.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen