Facebook Algoritması Nasıl Çalışır?

Facebook içerisinde 2 milyardan fazla aktif kullanıcı mevcut. Yani; 2 milyardan fazla kullanıcının davranışlarını ve bilgilerini içerisinde barındırıyor. Bu kadar bilgiyi toplayacak ve analiz edebilecek başka bir platform yok. Bu nedenle oldukça güçlü bir platform olup seçimlerin kazanılmasına kadar etki sağlayabilmekte.

Facebook Algoritması

Facebook algoritması sayesinde Messenger içerisinde mesajlaşırken kullandığınız kelimelere analiz edebiliyor, duygularınızı yorumlayabiliyor.

Algoritma mesajınızın hedef kitlenize doğru zamanda ulaşmasını istiyor ki facebook kullanıcısı keyifli vakit geçirsin. Bu nedenle reklam postunuzla yada paylaşımınızla hedef kitlenizin dikkatini çekmelisiniz.

Eğer reklam postunuz yada paylaşımınız ne kadar fazla etkileşim alırsa (yani; yorum, beğeni, paylaşım vs) facebook o kadar fazla insana gösterecek ve paylaşımınızın viral olmasını sağlayacaktır ancak etkileşimleriniz düşük olursa facebook bunu kullanıcıların hoşuna gitmediğini düşünerek çok az insana gösterecektir.

Bu nedenle algoritmaya uygun hareket etmek ve kaliteli içerikler oluşturmak gerekmekte. Reklam postunuz da, reklam metniniz ile kullandığınız görsel yada video’yu doğru kitleye ulaştırmanız önemli bir adım olacaktır.

Hedef kitlenizi doğru analiz etmeli, sorunlarını, isteklerini, ihtiyaçlarını iyi araştırmalı, Reklam postunuzu da buna göre hazırlamanız oldukça önemli. Bu şekilde etkileşim oranlarınız artacak ve facebook postunuzun viral olmasını sağlayacaktır.

Örneğin; 200 TL’lik bir reklam bütçeniz olduğunu varsayalım. 200 TL reklam bütçesi ile 300 TL satış yapıyorsanız 300 TL reklam bütçesi ile 400 TL’lik satış yapacaksınız diye bir kural yok. Çünkü; arka planında çok fazla parametre var, bir sistem var. Bu varsayım sürekli tutmayabilir, Bu nedenle algoritmayı iyi anlamak gerektiğini düşünüyorum.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen