BENZER HEDEF KİTLE VE ÖZEL HEDEF KİTLE

Özel Hedef Kitle Nedir?

Özel Hedef Kitle, daha önce bizimle iletişime geçmiş, ürünlerimizi incelemiş, sosyal medya hesaplarımız ile etkileşime geçmiş ya da mobil uygulamamızı indirmiş kullanıcıları hedeflediğimiz yerdir.

Online Marketing

Benzer Hedef Kitle Nedir?

Benzer Hedef Kitle ise, bizim internet sitemizle etkileşime geçen ve sosyal medya hesaplarımızla etkileşime geçen kitleye benzer hedef kitlesidir. Yani; Özel Hedef Kitle de bulunan kitleye benzer kullanıcıları buradan ulaşabiliyoruz. Bunu Özel Hedef Kitleyi oluşturduktan sonra oluşturmamız gerekmektedir.

PİXEL – HEDEF KİTLE PAYLAŞIMI

Birden fazla reklam hesabınız var ise Pixel ve Custom Audiences paylaşılması gerekir. Çünkü; Facebook bir hesabımızı kapattığında diğer hesaplar aracılığı ile topladığınız müşteri verilerine, reklamlara ulaşabilmeniz önemli bir konudur. Aksi durumda harcadığını reklam bütçeniz ve topladığınız müşteri verilerinizi kaybetmiş olursunuz. Scalling, lookalike(benzer hedef kitle) yapıyorsanız reklamımızın devam etmesi için yapılması önemli bir adımdır.

Nasıl Bağlanır?

Pixel Paylaşımı;

  1. Business Settings(işletme Ayarları) tıklayın. Ardından Veri Kaynakları’na tıklayın.
  2. Açılan penceren pikselleri seçin. İşlem yapacağınız reklam hesabını seçin.

Varlıklar Ekle’yi seçin ve Açılan pencereden eklemek istediğiniz reklam hesabını seçin ve Kaydet’i tıklayın. Böylece pixelinizi reklam hesabınızla bağlamış oldunuz.

Custom Audiences(Hedef Kitleler) Paylaşımı;

  1. Sol üst köşeden Hedef Kitleler’i seçin.
  2. Açılan penceren paylaşmak istediğiniz hedef kitleyi seçin. Ardından Actions(Olaylar) seçin ve Paylaş’ı tıklayın.
  3. Karşınıza oluşturduğunuz reklam hesapları gelecek paylaşmak istediğiniz reklam hesabını seçin ve Kaydet’e tıklayın. Böylcee diğer hesaplarınızda da paylaştığınız hedef kitleyi görebileceksiniz.

NOT: Hedef kitleyi paylaşıma açabilmemiz için öncelikle birden fazla reklam hesabınızın olması gerekir. Yani; iki tane reklam hesabınız olduğunda bu işlemi yapabilirsiniz. Facebook Pixelinizi yeni açtığınız ve işletme hesabınızı yeni oluşturduğunuz durumda ikinci bir reklam hesabı açmanıza henüz izin vermeyecektir. Ama belirli reklam harcamaları yaptıktan sonra ikinci reklam hesabınızı da açabileceksiniz.

Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, WordPress ve Funnel Marketing dünyasından güncel bilgi ve ipuçları için beni sosyal medya platformlarından takip etmeyi unutmayın 🙂

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

ilknur
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen